Jest jedna rzecz, dla której warto żyć… a właściwie to 15 rzeczy

Posted: February 20, 2016 in Palcówki o życiu
Tags: , , , , , , , ,

No właśnie, parafrazując muzycznego, polskiego klasyka, jest 15 rzeczy, dla których warto żyć. Co najmniej 15! Potrafilibyście wymienić wszystkie? Palcówki potrafią 🙂

Być może, a nawet na pewno 😉 dla każdego z nas, was będzie to coś innego. Coś innego, co nadaje życiu smak, dniom kolory, coś innego co sprawia, że chce się wstawać z łóżka (nawet w bardzo szarobury dzień!), działać, tworzyć, żyć. Są jednak z pewnością wśród tych powodów takie, które nas łączą, są takie same – lub przynajmniej bardzo podobne. Palcówkowe bohaterki mówią o nich w niemal każdym swoim komiksowym rysunku.

Zacznijmy od początku. Na początku zwykle jest marzenie.

marzenia

A potem – cóż może być lepszego od spełnionego marzenia?

komiksy

Aby mogło się to wydarzyć, potrzeba odrobiny wiary w to, że w życiu mogą zdarzyć się dobre, pozytywne rzeczy.

wiara w coś dobrego

Zawsze uważałam, że optymistyczne podejście do życia to coś, co nieco ułatwia nam codzienność, nawet jeśli bieg zdarzeń nie zawsze jest taki, jaki byśmy chcieli by był.

optymizm

Optymizm to w pewnym sensie wiara w iskierkę magii w naszym życiu. Przekonanie ważne, choć nie powinno nas za bardzo oddalać od ziemi – szczypta pragmatyzmu jest równie ważna.

odrobina magii

To dzięki tej mieszance – optymizmu i realizmu, magii i ironicznego pragmatyzmu – zdarzają się w naszej codzienności różne, mniejsze i większe, mniej i bardziej oczywiste czy zrozumiałe, piękne momenty.

piękne chwile

Co jeszcze sprawia, że warto żyć? Hm, na liście z pewnością powinna się znaleźć wiara w cuda, te takie małoprawdopodobne, infantylne i utopijne rzeczy, które nagle wszystko zmienią, a zdarzają się chyba tylko w filmach i harlequinach (no i jeszcze czasem w snach). Na przykład – wygrana w Toto Lotka.

wygrana w totka

Skoro o małoprawdopodobnych czynnikach mowa – to od magii blisko do… chemii. Takiej dziwnej, zwykle niewytłumaczalnej, podniecającej i zaskakującej energii między ludźmi.

chemia

Mówiąc o chemii od razu do głowy przychodzi, rzecz jasna, miłość

miłość

… ale też przyjaźń. Dla mnie definicja przyjaźni zawiera w sobie zrozumienie, szacunek i wsparcie – w tych dobrych i nieco gorszych momentach naszego życia. Przyjaciel to ktoś, kogo obecność podnosi nas na duchu.

przyjaciele którzy podnoszą na duchu

No właśnie, te gorsze momenty w naszym życiu. One też są potrzebne, nawet bardzo – dzięki nim bardziej doceniamy to co dobre, fajne, miłe. Czasem dają energię i motywację, które są początkiem czegoś lepszego.

to uczucie gdy chaos przechodzi w coś fajnego

Te nienajlepsze doświadczenia, wydarzenia, przemyślenia są ważne, w końcu na błędach można się uczyć i w przyszłości radzić sobie lepiej, mądrzej. Nabywamy doświadczenia, czegoś bardzo cennego i osobistego.

radość nawet z błędów

Do obiecanej w tytule wpisu piętnastki zostały nam jeszcze trzy powody, dla których warto żyć. Na pewno – dobra zabawa. Czy będzie to wyjście do klubu i tańce do białego rana, domówka przy winie, maraton filmowy, wyjazd rowerowy, wycieczka w góry,  piknik w parku, niedziela z planszówkami albo kawa na mieście – nieważne, każdy z nas definiuje dobrą zabawę nieco inaczej. I dobrze! Grunt, że dobra zabawa jeszcze nikomu nie zaszkodziła 🙂

fajna impreza od czasu do czasu

To, co sprawia, że chce się i warto żyć – to posiadanie swojego miejsca na ziemi, częściej zaś – jego szukanie. Gdy wiemy, jak powinno wyglądać, z jakich elementów powinno się składać i kogo do niego zaprosić – czyż nie jest to coś, co sprawia, że w naszym ciele rozlewa się przyjemne ciepło?

swoje miejsce na ziemi

Last but not least – to świadomość tego, czego się chce w życiu. Odpowiedź na pytanie o to, kim chcesz być i co robić. Oczywiście, brzmi całkiem prosto, ale jak wiadomo w praktyce nie jest łatwe. Podobnie jednak jak z szukaniem naszego miejsca na ziemi – świadomość tego, czego chcemy od życia, od siebie, od innych jest czymś, do czego warto dążyć. Niekoniecznie osiągać – ale dążyć na pewno.

świadomość tego co chce się robić w życiu

Voilà! 15 rzeczy dla których warto żyć – przynajmniej według Palcówek – za nami. Marzenia i ich spełnianie, wiara w dobre zdarzenia i optymistyczne podejście do życia, szczypta pragmatyzmu oraz piękne chwile, wygrana w Toto Lotka, energia między ludźmi, miłość i przyjaźń, gorsze momenty w naszym życiu oraz życiowe doświadczenie, dobra zabawa, własne miejsce na ziemi i świadomość czego się w życiu chce. Musicie przyznać – całkiem niezła lista 🙂 Dodalibyście coś do niej? Dajcie znać… może to narysuję!

 

P.S. Według Peji i jego utworu warto żyć dla jednej rzeczy – dla hip-hopu. Cóż, hip-hop pojawił się już kiedyś w palcówkowych komiksach… zobaczcie sami 😉

muzyka

😉

Follow my blog with Bloglovin

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s